Відповідь на петицію
Розглянувши Ваші пропозиції, що викладені в електронній петиції №12024-ЕП, стосовно покращення якості атмосферного повітря в місті Кривий Ріг повідомляємо наступне.
1. Проведення ретельного моніторингу якості повітря. Спостереження за якістю атмосферного повітря міста здійснюється міською автоматизованою системою моніторингу, яка на теперішній час налічує 34 пости автоматичного спостереження, з яких 5 – КП «Інституту розвитку міста Кривого Рогу», 29 – промислових підприємств, що встановлені на межі санітарно-захисних зон підприємств.
Первинні дані міської автоматизованої системи моніторингу вивчаються аналітичним відділом показників якості атмосферного повітря м. Кривого Рогу КП «Інститут розвитку міста Кривого Рогу» Криворізької міської ради (надалі - аналітичний відділ).
Державний моніторинг у галузі охорони атмосферного повітря в місті Кривий Ріг здійснює:
ВСП «Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерство охорони здоров’я України»: в житловій забудові в зоні впливу промислових підприємств; на транспортних магістралях міста; на стаціонарному посту №5; до та після проведення масових вибухів у кар’єрах.
Лабораторія спостережень за забрудненням атмосферного повітря Кривий Ріг Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології (надалі – ЛСЗА) на 5-ти стаціонарних постах спостереження.
Для проведення моніторингових досліджень атмосферного повітря у селітебній зоні міста залучено пересувну станцію екологічного моніторингу КП «Центр екологічного моніторингу» Дніпропетровської обласної ради.
Дані моніторингу якості атмосферного повітря міста Кривий Ріг враховуються управлінням екології під час розгляду звернень та підготовки відповідних листів до промислових підприємств з вимогою вжиття результативних заходів з недопущення негативного впливу виробничої діяльності на умови життєдіяльності мешканців міста та попередженням про відповідальність за порушення вимог санітарного, екологічного законодавства України.
Крім того, дані автоматизованої системи та звернення мешканців міста в обов’язковому порядку направляються до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) для вжиття відповідних заходів реагування в межах повноважень.
З результатами моніторингових досліджень можна ознайомитись на офіційному вебсайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету та на офіційній сторінці управління екології в Фейсбук. Інформація про якість атмосферного повітря за 2023 рік (https://www.facebook.com/ECOLOGIY.KR/posts/pfbid0DrayFFKKYeEqNcmrbrDR3gHYDar9E GxZjjvxYHL8EPTBLS2Ai3cZu4iWvHfxpTayl).
2. Обмеження промислових викидів. Основою природоохоронної діяльності у місті є Міська програма вирішення екологічних проблем Кривбасу та поліпшення стану навколишнього природного середовища на 2016-2025 роки (надалі – міська екологічна програма), що затверджена рішенням міської ради від 28.09.2016 №901, мета якої – створення екологічно безпечних та комфортних умов для життя населення міста Кривого Рогу шляхом зменшення антропогенного навантаження стану довкілля.
Міською екологічною програмою передбачено 72 заходи з охорони атмосферного повітря. Заходи спрямовані на модернізацію існуючих потужностей та пилогазоочисних установок, пилопридушення поверхонь відвалів, хвостосховищ, автошляхів, вулиць житлових масивів в зоні впливу виробничої діяльності підприємств, впровадження новітніх технологій пилопридушення.
В рамках реалізації заходів міської екологічної програми:
1. Виведено з експлуатації: ДСПА-6, Блумінг 1, аглофабрику металургійного виробництва, домені печі №5,7, коксові батареї №1,2, обертову піч вогнетривно-вапнякового цеху ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»; аглофабрику АТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат»;
2. ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»:
• уведено в дію сучасні виробничі потужності з упровадженням комплексу природоохоронних заходів – коксові батареї №5,6, машини безперервного лиття №2, 3;
• виконано реконструкцію газоочисних установок від агломашин №46 агломераційного цеху №2, будівництво нової газоочисної установки в конверторному цеху за конвертером №4;
3. ПАТ «Кривий Ріг Цемент», установлено новий фільтр на цементному млині №2;
4. ПрАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат», виконано модернізацію трьох газоочисних установок, заміну скрубера, електрофільтрів у цехах з виробництва окатишів №1 та №2, заміну та ремонт групи циклонів в дробарній фабриці №2;
5. ПрАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» модернізовано обпалювальну машину ОК-324 , інтенсифіковано газодинамічний процес випалювання окатишів;
6. ПАТ «Кривбасзалізрудком», виконано заміну циклонів на дробарно-сортувальних фабриках шахт «Октябрська» та «Гвардійська»;
7. ТОВ «МЕТІНВЕСТ –КРМЗ», виконано заміну рукавних фільтрів ФРКД-1100 на газоочисному обладнанні електродугових печей сталефасоноливарного цеху, проведено технічний аудит чотирьох газоочисних установок.
Крім того, підприємствами постійно виконується:
- заходи з пилопригнічення пилуючих поверхонь хвостосховищ, відвалів, промислових майданчиків на площі понад 1 455 га щорічно, з них на площі 206,3 га впроваджуються інноваційні технології;
- застосування неелектричних систем ініціювання, зовнішньої та внутрішньої гідрозабивки з використанням гуматового реагенту, використання безтротилових вибухових речовин, при масових вибухах у кар’єрах. Разом з цим, щороку, гірничодобувними підприємствами міста у співпраці зі спеціалізованими науковими організаціями проводяться дослідження щодо удосконалення технології проведення масових вибухів;
- заходи з пилопригнічення на 78 вулицях житлових масивів, розташованих в зоні впливу їх виробничої діяльності.
Ефективність реалізації заходів міської екологічної програми підтверджується зниженням величин фонових концентрацій. Діючі величини фонових концентрацій пилу в цілому по місту, що визначені на основі даних за три роки – січень 2019 р. – грудень 2021 року та затверджені в липні 2022 року, знизилися на 25% ніж попередні за період січень 2016 р. – грудень 2018 р.
Загальний рівень забруднення атмосферного повітря характеризується індексом забруднення атмосферного повітря. За даними суб’єкта державного моніторингу - Лабораторії спостережень за станом атмосферного повітря м. Кривий Ріг Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології показник індексу забруднення атмосфери в місті в 2023 році склав 7,43, що на 14% менше, ніж у 2021 році, та на 48% менше, ніж у базовому 2015 році.
Обсяг викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел промислових підприємств міста у 2023 році склав 73,4 тис. тонн, що на 67,6% менше ніж у 2021 році та на 77,5% менше, ніж у базовому 2015.
3. Заохочення використання екологічного транспорту. Важливим напрямком міської екологічної програми є зменшення забруднення атмосферного повітря автотранспортними засобами, у тому числі оновлення транспортного парку та виведення з експлуатації застарілих автомашин.
В ході реалізації міської екологічної програми за кошти бюджету Криворізької міської територіальної громади придбано 27 автобусів, що відповідають показникам EURO-5 та 62 тролейбуси. В 2023 році придбано 10 сучасних автобусів великої пасажиромісткості, що відповідають найвищим екологічним нормативам EURO-6.
Крім того, промислові підприємства постійно проводять оптимізацію автотранспортного парку. В 2023 році придбано 28 одиниць вантажного автотранспорту та виведено з експлуатації 65 одиниць автотранспортних засобів.
4. Освітні та інформаційні кампанії. Підвищення рівня суспільної екологічної свідомості є одним із напрямків міської екологічної програми, що направлений на підвищення екологічної культури та усвідомлення громадянами міста власної відповідальності за побудову сталого майбутнього. У цьому напрямку протягом 2023 року:
- за рахунок коштів міського фонду охорони навколишнього природного середовища виготовлено 4 000 екземплярів буклетів «Не пали суху рослинність та сміття - не завдавай шкоди собі та природі!», «STOP АМБРОЗІЯ. Допоможи знищити небезпечний алерген!», «До уваги суб’єктів господарювання! Інформація щодо використання газових, твердопаливних та рідкопаливних котлів», що використовувалися управлінням екології, виконкомами районних у місті рад та інспекцією з благоустрою виконкому Криворізької міської ради для розповсюдження серед суб’єктів господарювання та інформування мешканців міста, зокрема під час проведення рейдів;
- за ініціативи управління екології виконкому Криворізької міської ради на 9 білбордах розміщено соціальну рекламу екологічного спрямування: «Стоп амброзія! Допоможи знищити небезпечний алерген!», «Не залишай сміття біля річки!», «Не пали листя! Дихай повітрям, а не димом»;
- починаючи з 2012 року щорічно проводиться конкурс студентських наукових робіт з питань екології в якому приймають участь в середньому 70 студентів закладів вищої, фахової передвищої та професійно-технічної освіти. Переможці та учасники відзначаються в червні на урочистостях з нагоди Всесвітнього дня охорони навколишнього природного середовища.
Крім цього, управління екології систематично висвітлює екологічну інформацію в друкованих засобах масової інформації, на офіційному вебсайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету, на сторінці в Фейсбук .
Заступник начальника управління екології Криворізької міської ради Світлана ОХОТНІКОВА
Феленко Діана Віталіївна
Дата підпису: 2024-04-01 13:06:56
Омельченко Ольга Миколаївна
Дата підпису: 2024-04-01 10:51:41
Зімін Дмитро Валентинович
Дата підпису: 2024-03-12 10:14:37
Іншаков Артур Євгенович
Дата підпису: 2024-03-07 23:02:17
Сологуб Олександр Сергійович
Дата підпису: 2024-03-06 14:20:18
Птіцина Дар'я Василівна
Дата підпису: 2024-02-29 21:37:25
Лисенко Юлія Ігорівна
Дата підпису: 2024-02-29 18:42:51
Приходько Аліна Михайлівна
Дата підпису: 2024-02-29 18:07:20
Куппа Микола Анатолійович
Дата підпису: 2024-02-29 14:20:44
Стадник Катерина Валеріївна
Дата підпису: 2024-02-22 10:00:56
Чуєнко Олена Генрихівна
Дата підпису: 2024-02-21 09:55:12
Ожогова Інесса Володимирівна
Дата підпису: 2024-02-21 08:39:45
Горохова Дарія Олександрівна
Дата підпису: 2024-02-21 07:55:18
Трикула Катерина Вікторівна
Дата підпису: 2024-02-21 07:01:15
Березуцький Кирило Павлович
Дата підпису: 2024-02-20 22:46:22
Березуцька Крістіна Олександрівна
Дата підпису: 2024-02-20 22:41:52
Ягодка-Григор'єва Наталя Сергіївна
Дата підпису: 2024-02-20 22:02:44
Апалькова Лариса Миколаївна
Дата підпису: 2024-02-20 20:20:31
Волохова Ніна Ігорівна
Дата підпису: 2024-02-20 20:14:43
Бубир Лілія Василівна
Дата підпису: 2024-02-20 20:11:29
Бабенко Олена Миколаївна
Дата підпису: 2024-02-20 19:21:11
Ковтунова Оксана Вікторівна
Дата підпису: 2024-02-20 19:09:09
Усенко Сергій Олександрович
Дата підпису: 2024-02-09 19:38:53
Винник Олена Юріївна
Дата підпису: 2024-01-23 18:37:59
Шабалін Ігор Сергійович
Дата підпису: 2024-01-14 17:10:24